po kliknutí budete presmerovaní na
stránku externého dodávateľa služby
  • Arqana
  • pedok
  • Arqana
  • podkova
  • Arqana
  • BOXY
  • Arqana
  • DETI
  • Arqana
  • prekazky
  • Arqana
  • deti
  • Arqana
  • kone
 

Metodické pokyny na vykonávanie antidopingovej kontroly dostihových koní v SR

Zodpovednosť za uskutočňovanie dopingových kontrol v Slovenskej republike má Dostihová autorita SR a Dostihové komisie v dňoch organizovania dostihov, pričom nie sú dotknuté kompetencie Štátneho veterinárneho dozoru. Oprávnenie k odberu antidopingových vzoriek od dostihových koní vychádza z Dostihového poriadku SR (čl. 186-195). Svoj súhlas so znením Dostihového poriadku a dodržovaním jeho ustanovení písomne potvrdili všetci majitelia dostihových koní štartujúcich v dostihoch v Slovenskej republike.
Odber vzoriek na dostihových dňoch v Slovenskej republike vykonávajú preškolení veterinárni lekári delegovaní DA SR za prítomnosti člena Dostihovej komisie, alebo osoby určenej DA SR a osoby zodpovednej za koňa (majiteľ, tréner, alebo vhodná osoba, ktorej meno ohlásia dostihovému tajomníkovi).
Úlohou veterinárneho lekára povereného odberom vzoriek je iba vykonanie antidopingovej kontroly (odber vzoriek) u koní vybraných DA SR, alebo DK zo štartového poľa daných dostihov dostihového dňa.
Spôsob výberu koňa pre odber musí byť náhodný, DK však môže o vykonaní dopingovej kontroly rozhodnúť tiež na základe zdravotného stavu koňa, prípadne výkonu koňa v dostihoch.
Organizátor dostihov musí zabezpečiť dopingový box izolovaný od verejnosti, mechanicky vyčistený, vydezinfikovaný a nastlaný slamou v deň dostihov, bez funkčného napájacieho zariadenia.
Odberové miesto musí byť vybavené stolom, minimálne dvomi stoličkami, odpadovým košom, umývadlom s tečúcou vodou prípadne prenosným umývadlom s dostatkom vody na umývanie, uterákom a dvomi zariadeniami na odber moču (kyveta alebo sieťka na tyči s dĺžkou cca 120 cm).
Pre uskladnenie vzoriek je organizátor povinný zabezpečiť uzamykateľnú miestnosť vybavenú chladničkou, umožňujúcu bezpečné skladovanie vzoriek v priebehu dostihového dňa (týka sa len Závodiska, š. p., Bratislava). Na ostatných závodiskách v SR sa vzorky uložia po odbere v rozhodcovskej veži na stanovisku DK, kde ich hneď po dostihoch prevezme pracovník poverený DA SR, a ten ich uskladní na Závodisku, š. p., Bratislava v miestnosti na to určenej.
Odber vzoriek telesných tekutín koňa sa uskutočňuje do schválených vzorkovníc antidopingovej súpravy. Súpravy sú uložené v sklade Závodiska, š. p., Bratislava. Vzorkovnice sú vydané zodpovednému pracovníkovi formou zápisu, kde je uvedený dátum, miesto, čas, počet prevzaných súprav s podpismi odovzdávajúceho a preberajúceho zodpovedného pracovníka. Platí zásada, že pre jeden odber musia byť vydané dve antidopingové súpravy.
Vedúcim pracovníkom pri vlastnom odbere je odoberajúci veterinárny lekár. Je kompetentný posúdiť regulérnosť podmienok odberu a je za to zodpovedný. Ak nie sú dodržané regulérne podmienky, má právo antidopingovú kontrolu neuskutočňovať a súčasne má povinnosť túto skutočnosť okamžite oznámiť DK.
Po určení koňa k antidopingovej kontrole bude meno vybraného koňa verejne oznámené zaužívaním spôsobom trénerovi, prípadne majiteľovi koňa alebo poverenému zástupcovi (osobe zodpovednej za koňa). Pokiaľ niekto z nich odmietne podrobiť koňa antidopingovej kontrole, je kôň automaticky považovaný za pozitívneho so všetkými dôsledkami (sankcie, diskvalifikácia atď.). V prípade súhlasu prevezme člen DK alebo osoba určená DA SR koňa pod svoju kontrolu, ktorú uplatňuje až do ukončenia odberu. Tréner, majiteľ, prípadne osoba zodpovedná za koňa, zodpovedá za skutočnosť, že koňovi po oznámení o výbere na antidopingovú kontrolu nebude nič podané. Porušenie tohto ustanovenia bude zaznamenané veterinárnym lekárom do protokolu o prevedení antidopingovej kontroly a prejednané v HDK. Trénerovi, majiteľovi, prípadne osobe zodpovednej za koňa, nechá veterinárny lekár vybrať najmenej z dvoch uzavretých odberových súprav a ukáže im neporušenosť súpravy. Kôň sa zavádza do boxu pre odber vzoriek cca 30 min. po odbehnutí dostihov. Po rozpečatení súpravy si veterinárny lekár dá rukavice a umiestni igelitový sáčok do odberného zariadenia na moč. Dôrazne je potrebné dodržovať zásadu, že odber moču je možný len zo spontánneho močenia koňa, nie je povolené použitie diuretik ani katetrizácie testovaného koňa.
Ak do 1 hodiny od zavedenia koňa do boxu nepríde k spontánnemu močeniu koňa, odoberie veterinárny lekár krv. Je povolené, aby odchyt moču prevádzal vlastný ošetrovateľ koňa pod dohľadom veterinárneho lekára antidopingovej kontroly, prípadne člena DK, alebo pracovníka povereného DA SR. Odobraný moč sa z igelitového sáčku rozleje do dvoch vzorkovníc, pokiaľ je množstvo moču menšie než 30 ml, naleje sa do jednej vzorkovnice a pristúpi sa k odberu krvi. Pokiaľ je množstvo moču postačujúce, rozleje sa do všetkých vzorkovníc, pričom platí zásada, že v jednej vzorkovnici nesmie byť menej než 30 ml moču. Uprednostňovaný je odber moču, pokiaľ sa odber moču nepodarí, je nutné odobrať krv. Odobratie krvi pred uplynutím jednej hodiny je možné len vo výnimočných prípadoch, alebo na výslovnú žiadosť majiteľa, jeho zástupcu alebo trénera koňa.
Krv odoberá veterinárny lekár sterilnou ihlou. Krv nechá volne vytekať do vzorkovnice, alebo použije k jej nasatiu sterilnú striekačku. Krv sa tiež odoberá do dvoch vzorkovníc, pričom platí zásada, že jedna vzorka je 40 ml krvi. V prípade, že laboratórium vyžaduje k vyšetreniu krv heparinizovanú, odberová súprava obsahuje ampulku heparinu, použije sa polovica ampulky do jednej a polovica do druhej vzorkovnice.
Po odbere sa vzorky uzavrú špeciálnymi viečkami, vložia sa späť do antidopingovej súpravy a veterinárny lekár vyplní protokol o vykonaní odberu vzoriek k antidopingovej kontrole, kde okrem údajov o mieste, dátume a čase, údajov o testovanom koňovi a druhu zaslaných vzoriek uvedie aj čísla špeciálnych viečok, ktorými sú uzavreté vzorkovnice naplnené močom alebo krvou testovaného koňa. Protokol je podpísaný odoberajúcim veterinárnym lekárom, členom DK, alebo osobou určenou DA SR a osobou zodpovednou za koňa. Jedna časť protokolu (žltá) je priložená k zapečateným vzorkám, druhá časť (biela) je odovzdaná osobe zodpovednej za koňa, tretia (ružová) zostáva odoberajúcemu veterinárnemu lekárovi. Kópia celého protokolu je odovzdaná DA SR, kde je uložená až do obdržania výsledkov z laboratória.
Odobrané a zapečatené vzorky sa umiestnia v uzamykateľnej miestnosti do chladničky a schladia sa na teplotu 4 - 10°C.
Organizátor dostihov zabezpečí odoslanie vzorkov expresnou poštou do určeného laboratória v najbližší pracovný deň po skončení dostihového dňa.
 
Inštruovaní veterinárni lekári
 
MVDr. Tomáš Frey, MVDr. Lucie Kalová, MVDr. Zuzana Hollá, MVDr. Dana Hlavičková, MVDr. Ján Horecký, MVDr. Jozef Kotvan, MVDr. Dušan Jurášik, MVDr. Richard Kvetko, MVDr. Vladislav Pukáč, MVDr. Dušan Solár, MVDr. Ladislav Škovránek
 
Opatrenie v prípade pozitívneho dopingového nálezu
 
V prípade pozitívneho dopingového nálezu Dostihová autorita Slovenskej republiky písomne oznámi túto skutočnosť majiteľovi a trénerovi koňa. Všetky náklady spojené s vyšetrením vzoriek s pozitívnym dopingovým nálezom uhradí tréner inkriminovaného dostihového koňa.
 
 

© Závodisko, š. p. 2013 | CMS E4E | Optimalizované pre IE verzie 8 a vyššej

Vyhledat

 

Warning: session_write_close() [function.session-write-close]: write failed: Na zařízení není volné místo (28) in /home/www/zavodisko.new/htdocs/index.php on line 250

Warning: session_write_close() [function.session-write-close]: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in /home/www/zavodisko.new/htdocs/index.php on line 250