po kliknutí budete presmerovaní na
stránku externého dodávateľa služby
  • Arqana
  • pedok
  • Arqana
  • podkova
  • Arqana
  • BOXY
  • Arqana
  • DETI
  • Arqana
  • prekazky
  • Arqana
  • deti
  • Arqana
  • kone
 

Veterinárne podmienky premiestňovania koní na dostihy v roku 2011

Vydala KVPS Bratislava

Podmienky pre kone pochádzajúce zo Slovenskej republiky

Slovenské dostihové kone premiestňované zo svojho chovu na dostihy musia byť sprevádzané identifikačným dokladom - pasom koňa.
V pase koňa, zdravotnom preukaze alebo v identifikačnom doklade koňa úradný veterinárny lekár potvrdí:

1. Ochranné očkovanie proti influenze koní v súlade s očkovacou schémou výrobcu použitej vakcíny úradne registrovanej v Slovenskej republike.

2. Splnenie monitoringu infekčnej anémie, infekčnej arteritídy, infekčnej metritídy, žrebčej nákazy a encefalomyelitídy koní podľa plánu VPO na rok 2011 a 2010, len u koní používaných k v plemenitbe.

Veterinárny lekár, vykonávajúci dozor na dostihoch, skontroluje splnenie požadovaných veterinárnych podmienok a zdravotný stav koňa.

Premiestňované kone nesmú pochádzať z chovu, ktorý podlieha zákazu z dôvodov týkajúcich sa zdravia zvierat a ani neprišli do kontaktu so zvieratami čeľade koňovité pochádzajúcimi z chovu, ktorý podlieha zákazu alebo obmedzeniu premiestňovania z dôvodov týkajúcich sa zdravia zvierat.

1. Počas šiestich mesiacov počnúc dňom posledného skutočného alebo možného kontaktu s chorým zvieraťom, ak ide o zvieratá čeľade koňovité, u ktorých je podozrenie, že majú žrebčiu nákazu. Avšak v prípade žrebca platí zákaz až dovtedy, kým sa zviera nevykastruje.

2. Počas šiestich mesiacov, počnúc dňom kedy sa choré zvieratá zabijú na bitúnku, ak ide o sopľavku alebo nákazlivú encefalomyelitídu koní.

3. Ak ide o infekčnú anémiu, až do dátumu, kedy sa infikované zvieratá zabili a zostávajúce zvieratá vykazujú negatívnu reakciu pri dvoch Cogginsových testoch vykonaných v trojmesačnom odstupe.

4. Počas šiestich mesiacov od posledného prípadu, ak ide o vezikulárnu stomatitídu.

5. Počas jedného mesiaca od posledného prípadu, ak ide o sneť slezinovú (anthrax).

6. Ak všetky zvieratá druhov vnímavých k chorobe umiestnené v chove boli zabité a objekty dezinfikované do 30 dní  počnúc dňom, kedy sa zvieratá zlikvidovali a objekty vydezinfikovali, okrem prípadu sneti slezinovej (anthraxu), keď je obdobie zákazu 15 dní.

Kone musia byť čo najskôr prepravené z chovu pôvodu priamo alebo cez schválený trh zvierat alebo stredisko na zhromažďovanie zvierat do miesta určenia v dopravných prostriedkoch alebo kontajneroch, ktoré boli pred prepravou vyčistené a dezinfikované schváleným dezinfekčným prostriedkom. Dopravné prostriedky musia byť navrhnuté tak, aby trus, podstielka a krmivo nevypadávali z dopravného prostriedku počas prepravy. Preprava musí byť vykonávaná v súlade s nariadením Rady č. 1/2005.
 

Premiestňovanie koní v rámci krajín EÚ

 

Pri premiestňovaní koní z iných členských štátov podmienky určuje základná legislatíva EÚ - Smernica Rady  90/426/EHS, Smernica Rady 2009/156/ES a základná legislatíva SR, ktorou je Nariadenie vlády SR č. 294/2003 naposledy zmenené NV SR č. 506/2005 Z.z. Pri dočasnom vstupe koní z Rumunska navyše platí Rozhodnutie Komisie č. 2007/269/EHS - ochranné opatrenia proti infekčnej anémii koní v Rumunsku.

Registrované dostihové kone, ktoré sú odosielané zo svojho chovu, musia byť sprevádzané:

1. Identifikačným dokladom - pasom koňa.

2. Cerftifikátom - informáciou o zdravotnom stave.

Vzor certifikátov platný pre celú EU je uvedený v Smernici Rady 90/426/EHS v prílohe B.

Certifikát - informácia o zdravotnom stave musí byť vyhotovený počas 48 hodín pred naložením alebo najneskôr v posledný pracovný deň pred naložením koní, a to v slovenskom jazyku a najmenej v jednom z úradných jazykov členských štátov odoslania alebo určenia. Certifikát musí pozostávať z jedného listu a platí 10 dní.

 

Premiestňovanie koní z tretích krajín

 

Kone na dočasný vstup na čas kratší než 90 dní

Pri premiestňovaní koní z tretích krajín podmienky určuje základná legislatíva EÚ: Smernica Rady  90/426/EHS, Smernica Rady 2009/156/ES a základná legislatíva SR Nariadenie vlády SR č. 294/2003 naposledy zmenené NV SR č.506/2005 Z.z. Podmienky dočasného vstupu koní z Južnej Afriky upravuje Rozhodnutie Komisie č. 2008/698/ES. Na územie SR možno dovážať iba kone, ktoré pochádzajú z tretej krajiny alebo jej časti uvedenej v Rozhodnutí Komisie č. 2004/211/EHS príloha I stĺpec 6, (naposledy zmenené 2010/776/EÚ).

 

Na územie SR možno dovážať kone pochádzajúce z tretích krajín, ktoré spĺňajú požiadavky týkajúce sa zdravia zvierat pre EÚ a ktoré sú bez:

1. Afrického moru koní.

2. Venezuelskej encefalomyelitídy koní počas predchádzajúcich dvoch rokov.

3. Žrebčej nákazy a sopľavky počas predchádzajúcich šiestich mesiacov.

4. Ak pochádzajú z krajiny ktorá nie je bez vezikulárnej stomatitídy alebo vírusovej arteritídy počas najmenej šiestich mesiacov, musia spľňať nasledovné požiadavky:

a) musia pochádzať z chovu, ktorý je bez vezikulárnej stomatitídy počas najmenej šiestich mesiacov a musia byť pred odoslaním sérologicky vyšetrené s negatívnym výsledkom,

b) ak ide o vírusovú arteritídu, zvieratá samčieho pohlavia musia byť vyšetrené s negatívnym výsledkom sérologicky alebo vírus izolačným testom v súlade s požiadavkami EÚ, ktorý zaručuje, že zvieratá nie sú napadnuté vírusom.

Kone musia byť identifikované (identifikačným dokladom - pasom koňa) a sprevádzané certifikátom vystaveným úradným veterinárnym lekárom vyvážajúcej tretej krajiny, ktorý musí:

1. Byť vystavený v deň nakládky zvierat na odoslanie do SR alebo, v prípade registrovaných zvierat koňovitých, v posledný pracovný deň pred nakládkou.

2. Byť vyhotovený v slovenskom jazyku a najmenej v jednom z úradných jazykov členského štátu, v ktorom sa vykonávajú veterinárne kontroly pri dovoze.

3. Sprevádzať zvieratá v originálnom vyhotovení.

4. Osvedčovať, že zvieratá spĺňajú požiadavky podľa nariadenia.

5. Pozostávať z jedného listu.

 

Vzor veterinárnych certifikátov je uvedený v Rozhodnutí Komisie č. 92/260/EHS príloha II., (naposledy zmenené 2010/463/EÚ).

 

S požiadavkou o bližšiu špecifikáciu podmienok dovozu a vývozu koní z EÚ a z tretích krajín sa môžete obrátiť na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, Botanická č.17, 842 13 Bratislava.

 
 

© Závodisko, š. p. 2013 | CMS E4E | Optimalizované pre IE verzie 8 a vyššej

Vyhledat